Na koniec grudnia 2010 roku w województwie mazowieckim stopa bezrobocia wynosiła 9,4 proc. (przy średniej dla kraju 12,3 proc.). W powiatowych urzędach pracy województwa mazowieckiego było zarejestrowanych 238.341 bezrobotnych, w tym 115.079 kobiet (48,3 proc. ogółu bezrobotnych).
W końcu listopada 2010 roku w powiatowych urzędach pracy województwa mazowieckiego było zarejestrowanych 229.251 bezrobotnych, w tym 112.209 kobiet. Stanowi to 48,9 proc. ogółu bezrobotnych.
W dzisiejszych czasach wymagania w stosunku do pracowników są bardzo wysokie, a rynek pracy nasycony. Problemy ze znalezieniem pracy mają zarówno studenci, jak i seniorzy. Osoby starsze posiadające takie same kwalifikacje jak ich młodsi koledzy, często z racji wieku mają słabszą pozycję na rynku pracy. Jak zatem najlepiej poradzić sobie ze zmieniającymi się wymogami pracy? Czy osoby po 50. roku życia mogą im sprostać?
Polecamy wywiad ze Zbigniewem Stanikiem, kierownikiem Wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie na temat telepracy. W rozmowie poruszone są zagadnienia dotyczące tej formy pracy oraz przepisów regulujących zatrudnienie telepracownika.
Za zgodą autorów przekazujemy Państwu bardzo interesującą pracę pod tytułem: Od gości do sąsiadów. Integracja cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w Poznaniu w edukacji, na rynku pracy i w opiece zdrowotnej. Jest to praca zbiorowa pod redakcją dr Natalii Bloch i dr Elżbiety M. Goździak, pracowników Centrum Badań Migracyjnych UAM w Poznaniu.
Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer biuletynu Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy. To w założeniu periodyk. W tym numerze koncentrowaliśmy się na przekazaniu Państwu podstawowych informacji i założeń zgodnie z którymi prowadzimy naszą działalność.
Zawiązaliśmy kolejne partnerstwo ze specjalizowanym portalem, dedykowanym zagadnieniom związanym z rynkiem pracy a konkretnie, coraz częściej spotykanemu rozwiązaniu służącemu ekonomizacji kosztów pracy w firmach – outsourcingowi. Zjawisko to jest bardzo interesujące dla obserwatorów rynku pracy z tego powodu, że o ile w jednej firmie powoduje redukcję miejsc zatrudnienia to w innej prowokuje rozwój i przyrost miejsc zatrudnienia.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w dniu 24 grudnia 2010 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie będzie nieczynny.
W dniu 25 listopada Kierownik Wydziału MORP przy WUP w Warszawie wziął udział w konferencji „Analiza potencjału i przeszkód aktywizacji zawodowej osób w wieku 50 w województwie mazowieckim”. Spotkanie organizowane było w ramach publikacji wyników badań zrealizowanych przez PBS DGA oraz Human Capital Business Sp. z o.o.
Kluczem do poznania i zrozumienia tego, co dzieje się na lokalnym rynku pracy może być rozmowa z pracodawcą. W ten sposób dowiadujemy się „u źródła” kto znajduje zatrudnienie i od czego ono zależy, jakie umiejętności i cechy osobowości są najwyżej cenione u pracowników, a na jakie nie ma zapotrzebowania. Informacje te mają ogromne znaczenie dla urzędów pracy, szkół, agencji zatrudnienia, instytucji szkoleniowych a także wszystkich tych, którzy poszukują pracy czy planują swoją karierę zawodową.